ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA W BIELSKU PODLASKIM

W Bielsku Podlaskim podobnie jak w wielu miejscach w Polsce również odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Zgromadziły one wielu mieszkańców miasta Bielska Podlaskiego i Powiatu Bielskiego oraz przedstawicieli samorządów lokalnych, służb mundurowych, instytucji i przedsiębiorstw, a także organizacji pozarządowych, kombatantów i harcerzy.

Organizatorem uroczystości był Powiatowy Zespół do Spraw Obchodów Świąt i Rocznic Patriotycznych. Obchody rozpoczęły się nabożeństwem za ojczyznę w cerkwi św. Archanioła Michała, a następnie w Bazylice p.w. Narodzenia NMP i Św. Mikołaja została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, koncelebrowana między innymi przez ks. prałata Kazimierza Siekierko dziekana bielskiego oraz ks. kanonika Dariusza Kujawę. Mszę uświetniał Chór Polskiej Pieśni Narodowej.  Po zakończeniu mszy świętej jej uczestnicy w tym liczna delegacja ChDS „Naszego Podlasia” zgromadzili się przed pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

IMG_6936 sb             IMG_6947 sb

Wiązankę składa Starosta           Wiązankę składają przedstawiciele „Naszego Podlasia”

Świecka część programu odbyła się przy pomniku Niepodległości Polski, gdzie przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, wykonującej hymn państwowy, wciągnięto flagę na maszt.

IMG_6958 sb      IMG_6968 sb

Pan Starosta w swoim wystąpieniu krótko omówił historyczne znaczenie konstytucji 3 maja. Podkreślił rolę konstytucji w społeczeństwie oraz to komu ona powinna służyć.Dobra konstytucja podkreślił, jest uchwalana z myślą o całym narodzie, a nie tylko dla politycznej większości. Nawiązał tym samym do sytuacji panującej w naszym kraju gdzie od jakiegoś czasu nie są przestrzegane zapisy konstytucji nawet przez najwyższe władze państwowe, a jednocześnie zaczyna się mówić o jej zmianie.

Na zakończenie podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie i udział w uroczystości.

Po wystąpieniu starosty montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie Zespołu Szkół w Augustowie.

IMG_6970 sb

Na zakończenie tej części uroczystości Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, oraz Przewodniczący Rady Powiatu Adam Łęczycki złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Niepodległości Polski.

IMG_7074 sb         IMG_6980 sb

Następnie kwiaty złożyły delegacje z różnych instytucji, przedsiębiorstw i organizacji.

Wiązankę złożyła również wieloosobowa delegacja Chrześcijańsko Demokratycznego Stowarzyszenia „Nasze Podlasie”

IMG_7012 sb  IMG_7013 sb

Po złożeniu kwiatów uroczystość została zakończona.

Posted in Oddział bielski.